Multšimise plussid ja miinused

Värskelt rajatud peenar

Aianduses ei ole ühte ja ainuõiget lähenemist ja kasvatusviisi. Mitte keegi ei saa sulle öelda, et sinu valikud ja kasvatusviisid on valed!
Meie oma praktikas oleme multšimise pooldajad. Valiku enda koduaia jaoks teed sina ise, kuid meie anname sulle siinkohal erinevad põhjendused.

Meie kogemus

Kindlasti ei soovita me kasutada peenravaipu, tekstiile, kilesid ja siis selle peale panna näiteks killustikku. Ammusel ajal oleme ka enda istutusalasid peenravaibaga teinud ja mõned aastad hiljem selle kõik eemaldanud.
Miks? Taimedel puudub võimalus loomulikult areneda ja istutusalal laieneda. Nad saavad kasvada vaid selles konkreetses augus, mille teie neile lõiganud olete. Lisaks on juured kolinud selle katte alla, arenevad pigem horisontaalselt kui vertikaalselt, otsides õhku ja vett. Sellest kattest küll tuleb vesi läbi, kuid mitte piisavalt.

Taim vajab kasvamiseks õhku, ruumi, vett, loomulikku elukeskkonda. Erinevad tekstiilid ja katted seda kahjuks ei võimalda.
Kõige tüütum on see, et kate sai ju pandud umbrohu eemale hoidmiseks, kuid tulemuseks on hoopis läbi multši ja kanga end pressinud tegelased, kellede rohimine märksa keerukam ja aeganõudvam, kui lihtsalt mullast sikutamine. Aja jooksul tekib kattele erinevat kõdu ja prahti, kuhu võilille seemnekesel võimalus end kinnitada. Ja kui võilill end pealtpoolt läbi kanga ajab, siis sealt kättesaamine on koos kangaribaga.

Meie soovitus ja järgnev jutt käib orgaanilise multši kohta ja ei puuduta anorgaanilist lahendust.

PositiivneNegatiivne

Hoiab õied, lehed ja viljad puhtana
Hoiab niiskust
Kasuritel hea talvituda
Talvel juurtele kaitseks külma eest
Suvel on kaitseks ülekuumenemise eest, eriti aitab taimi, millel on väga pinnapealsed juured (N: floks)
Vähem umbrohtu
Teod ei roni peenrasse (küll aga nälkjad)
Lagunedes loob hea elukeskkonna vihmaussidele ja kasutoovatele mikroorganismidele
Parandab mulla kvaliteeti ja suurendab huumusekihti
Erinevate värvide ja fraktuuriga annab luua põnevaid pindu
Peal käies ei jäta mullapinnale jalajälgi, auke
Aeglustab maa sulamist, hoiab sellega eemal öökülmaohu
Hoiab mulla temperatuuri ühtlase

Kahjuritel hea talvituda
Väga niiskes mullas hoiab veel omakorda niiskust, see võib põhjustada taime juurte mädanemist
Kastmisel peab vesi jõudma kõigepealt läbi multši ja siis jõuab mullapinnani
Vajab mõne aasta tagant uuendamist st. uue kihi peale panemist
Linnud loobivad multši mööda muru laiali
Maha langenud lehti, okkaid on halb koristada
Peenarde kaevamisel tuleb multš enne kokku riisuda

Seened peenras

Kindlasti on aiapidajad märganud, et multši kasutades hakkavad peenras kasvama seened. Erinevad seened ja multš elavad sümbioosis ja seda kuidagi tõrjuda ei ole vaja. Seened kiirendavad multši lagunemist, mis parandab mulla viljakust. Ja juba edasi mõeldes, siis viljakas mullas on taimed uhkemad ja tervemad.
Seened teie multšitud peenras on vaid kõige hullemal juhul esteetiline mure. Olge uhked ja õnnelikud, et muld on viljakas!

Multšitud sammasõunapuude ala
Täpsemalt
Nippe multšimiseks

Taimed tuleb istutada nii tihedalt, et kasvades ei jää umbrohule ruumi! Nii ei paista iga rõõmus rohulible ja võililleke silma. Geniaalne, onju 🙂

Nagu te näete, on teie tegevusel plussid ja miinused. Kui teid hakkas huvitavama mulla elustiku ja loodusega ühtselt toimetamine, siis soovitame teile uurida permakultuuride kohta. Põnev lugemine on näiteks: https://marianipermakultuur.ee/multsimine-permakultuuri-moodi/