Kauni suvelilleampli saladused

Suvi ilma lilleamplita on nagu pojeng ilma lõhnata – võimalik, kuid mitte päris see õige. Mis tahes anumas taimede kasvatamine nõuab veidi enam tööd, kuid anname teile mõne näpunäite, kuidas saavutada minimaalse tööga maksimaalne tulemus.

1. Õige taime valik kasvukohale.

Selleks, et suvelilleampel oleks rikkalik ja ilus, tuleb valida taimele õige kasvukoht.
Päikseline – raudürt, pelargoon ja puispetuunia. Nemad saavad hakkama ka keskpäevase päikesega, mis üldiselt ei ole taimede lemmik.
Tuulinefuksia, petuunia, tiiviklill ja tunbergia. Tunbergia on olemuselt pigem ronitaim. Ülespoole ronimise võimaluse puudumisel ripub alla ka, kuid kasutab iga õlekõrt, et ülespoole ronida.
Poolvarjuline piimalill, begoonia, ripp-begoonia, metsvits, pelargoon, petuunia.

2. Teie enda aeg ja hoolitsus

Kasvukoht üle vaadatud, tuleb küsida endalt, kui palju olen valmis pühendama oma aega taime hooldamiseks.
Peaaegu hooldusvabad on kirburohi ja hõbepael. Neid on tore lisada õitsvate lillede vahele. Sügisel on need head täienduseks ka kanarbikele ja eerikatele.
Kirburohi on äärmiselt tore tegelane: talub pea kõike teie aias ja vedamisel teeb ka isekülvi. See aga ei tähenda, et ta muutuks pealetükkivaks umbrohuks.
Hõbepael kasvab iseenesest hooaja jooksul meetri pikkuseks.
Petuunia on imeline ja väga levinud amplitaim, kuid tema soovib igapäevaselt teie tähelepanu õitsenud õite noppimiseks. Kuid see töö on seda vaeva väärt!


3. Väetamine

Palju õisi vajab palju toitu, taime puhul siis väetist. Üksnes veega kastmisega väga suuri ja tohutus õitevahus ampleid ei saa. Soovitame juba istutamisel lisada mullale pikaajalist väetist vastavalt pakil olevale juhendile. Kastmisel 2-3 korda nädalas lisada juurde veel vedelväetist.

Aga, nüüd hästi salaja sosistame kõrva: “Naabrist uhkema ampli saate väetisega kergelt liialdades”. Lisage väetist igal kastmiskorral nii palju, kui norm pakendil ette näeb.

4. Kastmine, kastmine, kastmine

Ilma veeta õitseb üksnes kunstlill. Tuulises päikesepaistelises kohas kuivab iga lillepott üpris kiirelt läbi, see aga tähendab lõpuks taime hukku. Tasub igapäevaselt kontrollida, et muld oleks niiske. Võib juhtuda, et kuumadel suveilmadel võivad teie lilled vajada ka kaks korda päevas kastmist. Liigselt kuivanud mullast jookseb vesi kohe lahinal läbi, selliseid potte on hea “uputada”. Amplipott tõsta veeämbrisse ligunema, et muld imaks taas end vett täis. Selle tegevuse käigus ärge lille ennast uputage, taimne osa võib ikka vee peale jääda. Soovitame kasutada spetsiaalseid amplitesse istutamise ajal lisatavaid veereservuaare.

5. Õige taimede arv potis

Kuni 23 cm läbimõõduga potti on hea panna 3 taime. Juba 27 cm potti soovitaksime panna 4 taime ja nii poti suurenedes lisada ka taimi. Tõsi, ka vähem arv taimi katab poti ära, kuid tõeliselt peadpööritavaid ampleid ikkagi ühe ja kahe taimega ei saavuta.

6. Amplipoti värv

Mitte vähem oluline ei ole lillepoti valik. Esikohal peaks olema siiski taimed ja amplipott võiks jääda taimede varju.
Poti värv ei peaks konkureerima õitega. Kõigele lisaks peaks see kõik harmoneeruma ja olema ilusaks lisandiks teie majale.

Kokkuvõtvalt saab öelda, et rikkaliku suvelillede seade tagab teile kõigega kerge liialdamine.

Elise Aiast ostetud amplites on 3 taime ja istutamisel on juba lisatud pikaajalist väetist. Teie tööks jääb kastmine, vedelväetise lisamine ja õitsenud õite noppimine.

LÜHIKE SELGITAV VIDEO SUVELILLEDE ISTUTAMISEST AMPLITESSE JA TEISTESSE ANUMATESSE ON LEITAV SIIT