Aiahooldus lumisel talvel

Lumine aed on imeline vaatepilt, kuid ei tasu unustada, et erinevad taimed taluvad lume raskust erinevalt.

  1. Lund tuleks maha raputada koonuse- ja kerakujulistelt okaspuudelt, sest nende okstele langev lume raskus vajutab oksad ilusast kujust välja või murduvad sootuks.
  2. Lumest raputamist vajavad ka marjapõõsad, lehtpuud ja -põõsad, suurte lehtedega igihaljad rododendronid. Olge raputamisel hell, et mitte oksi murda või vigastada. Külmaga on oksad palju hapramad.
  3. Vaadake üle ka hekk. Hekile jääv paks lumekiht võib vajutada heki senisest kujust välja. Kasutage näiteks reha, et hekk liigsest lumest päästa.
  4. Vaata üle ka talvekangaga kaetud taimed. Liigne lumi kangal võib liigselt taime vajutada. Eriti raske ja ohtlik on juba sulama hakkav lumi.
  5. Kohev lumi on väga hea soojuse hoidja. Kahju teeb lumi vaid siis, kui sajab maha alles sulanud maale. Siis on taimedel soe ja niiske, mis annab väga hea pinnase igasugu seenhaiguste levikule.
  6. Püsililled jätke lume alla talvituma, lund on vaja eemaldada vaid siis, kui tekib sula ja külma vaheldudes lumekoorik, sest kooriku all võib jääda õhku väheks.
  7. Ärge unustage ka aiaehitisi: pergolaid ja kasvuhooneid. Suured lumekuhjad nende katustel mõjutavad konstruktsiooni ja katteid.
  8. Aiateid lumest puhtaks lükates ärge lükake seda lund lillepeenardesse. Sulama hakkav lumi muutub raskeks ja lisaks tekib liigniiskuse oht. Aeda planeerides võiks kohe mõelda ka sellele, kuhu on võimalik lumi panna.
  9. Kui eelnevalt on loetletud taimi ja kohti, kus kohast tuleks lund maha lükata, siis roosipeenrale tasuks kohevat lund hoopis juurde visata, märg ja raske lumi selleks ei sobi. Pange juba eelnevalt paigutatud kuuseokstele lund juurde, see on hea täiendus talvekattele. Ilma soojenedes tasub talvekatet vähendada ja õhutada.

Kui need mõned jalutuskäigud ja saputamised aias tehtud, siis on talvine aed oma lumise kattega üks tõeliselt rahustav paik.