dekoratiivtaimed, istikud, aiakaubad

siilkübar, purpur- `Magnus`

Echinacea purpurea `Magnus`
Эхинацея пурпурная
purple coneflower, eastern purple coneflower
kaunopunahattu, punahattu
3,50 EUR
Ladinakeelne nimi: Echinacea purpurea `Magnus`
Название: Эхинацея пурпурная
Title: purple coneflower, eastern purple coneflower
Nimen: kaunopunahattu, punahattu
Toote kood: 000000010376
Tüüp: Istik
Liik: siilkübar
Poti number: C 1,5
Hind:
3,50 EUR
Hind püsikliendile: 3,33 EUR
 
Kõrgus 80-100 cm.
Õitseb rikkalikult ja vahetpidamata suve teisel poolel: juulist-septembrini. Väga suured õied horisontaalselt hoidvate lillakasroosade kroonlehtede ja tumeoranži kõrge südamikuga.
Leplik mullastiku suhtes, kuid eelistab toitaineterikast kuiva või parasniisket ning hea struktuuriga mulda. Päike või poolvari. Väga vastupidav püsilill.
Purpur-siilkübar on ka kasulik ravimtaim. Sobib rühmana püsilillepeenrasse. Vähenõudlik.
Siilikübar (Echinacea) on taimeperekond korvõieliste sugukonnas. Perekonna nimetus viitab õisiku putkõite moodustatud siiljale kuhikule. Ta on uhke kasvuga rohtne püsik. Õisikuvarred on tugevad ja püstised, mis võivad ulatuda koguni pooleteise meetrini. Tumerohelised lehed on karedad. Siilkübar on täiesti külmakindel. Siilikübarad armastavad päikespaistelist kasvukohta ja viljakat mulda, aga taluvad ka mõningast varju. Pigem võiks pinnas olla veidi niiskem kui ülemäära kuiv. Taluvad hästi ka savist mulda. Nelja kuni kuue aasta tagant võiks taime jagada ja ümber istutada. Sorte ongi õigem jagamise teel paljundada. Seemnest paljundades võib külvata kevadel otse avamaale, sest seemned idanevad kiiresti paari nädalaga. Seeme vajab idanemiseks päris kõrget temperatuuri- 20-25 °C. Kuna pärast tärkamist arenevad taimed umbes kuu aja jooksul väga aeglaselt, peab maa olema võimalikult umbrohupuhas, muidu lämmatab umbrohi noored taimehakatised ära. Külvata võib ka sügisel oktoobri algul. Esimesel aastal kasvatab taim tugeva lehestiku, õisi on oodata alles teisel kasvuaastal. Esimesed taimed alustavad õitsemist juba juulis, viimased lõpetavad septembris. Peenrale allesjäänud äraõitsenud õievarred tuleb välja lõigata, et ergutada taimi pikemalt õitsema. Sügisel lõigata kogu koltunud puhmik maapinna lähedalt tagasi. Väga hea lõikelill kuna säilivad vaasis kaua. Siilikübar on väga hinnatud ravimtaim. Kõige tähtsamaks on peetud tema võimet tõsta organismi vastupanu haigustele. Katsetega on tõestatud, et siilkübar suurendab valgete vereliblede arvu, mis omakorda tõkestab põletike teket. Taimes olevad toimeained takistavad ka viiruste levimist, mistõttu temast tehtud preparaate kasutatakse viirushaiguste raviks. Эхинацея
   ...