loorberkirsipuu, harilik `Rotundifolia`

Tootekood: 000000013713

8.00

Ladinakeelne nimi:Prunus laurocerasus
Название:Лавровишня лекарственная
Title:cherry laurel, English laurel
Nimen:laakerikirsikka
Poti number:C 3
Kõrgus:60
Kategooria:, , , , , ,

Kirjeldus:

Kõrgus 0,5-1,5 (3) m ja laius 1-2 m. Kõrgus oleneb talvitumisest. Igihaljas laiuv ja kiirekasvuline põõsas.
Tumerohelised igihaljad äärmiselt dekoratiivsed lehed meenutavad rododendroni- või loorberilehti. Ovaalsed nahkjad läikivad lehed on kuni 15 cm pikad ja 8 cm laiad.
Noored oksad on tumehallid ja siledad, vanema põõsa tüvele tekivad väikesed lõhed.
Seda sorti kasvatatakse pigem ilusate lehtede tõttu, aga piisavalt soojade kevadel võib taim mais-juunis õitseda. Kreemjasvalged magusalt lõhnavad õied on koondunud 7- 15 cm pikkustesse püstistesse õisikutesse. Moodustab väikeseid ahvatleva välimusega mittesöödavaid kirsipunaseid vilju, mis küpsevad mustaks.
Kõik taime osad, eriti lehed ja seemned, on inimestele ja loomadele mürgised. Taime hooldamisel tuleks nahaärrituse vältimiseks kindaid kanda.
Sobiv kasvukoht on soe tuulevaikne ja viljaka niiske nõrgalt happelise mullaga. Ei talu põuda ja tuult. Vajab kindlasti kevadpäikese eest varjutamist.
Eestis on külmaõrn. Kliimatsoon 6b, talub külma kuni -21 °C kraadi. Oksad külmuvad talvel tagasi, aga kevadel taastub põõsas üpris hästi. Noorel taimel on soovitatav kasutada talvekatet. Paremini talvitub lume all või jahedas ruumis.
Loorberkirsipuu suured lehed annavad eksootilist lopsakust suvelillekompositsioonidele peenras ja suuremas konteineris. Sobib kasvatada ka koos püsilillede ja põõsaste-puudega. Head kaaslased on raudürdid, kalevikepid, ilubataadid, kõrrelised, leedrid, põisenelad ja okaspuud.
Kesk- ja Lõuna-Euroopas on loorberkirsipuu haljastuses väga populaarne.
Oma tähelepanu väärivate omaduste eest on saanud RHS auhinna Award of Garden Merit.