raudosi

Tootekood: 000000013820

3.00

Ladinakeelne nimi:Equisetum hyemale
Название:Хвощ зиму́ющий, Хвощ зи́мний
Title:rough horsetail, scouring rush, scouringrush horsetail
Nimen:kangaskorte
Poti number:P 13
Kategooria:, ,

Kirjeldus:

Kõrgus 60-120 cm, laius 30-180 cm. Kasv oleneb talle antud kasvukoha suurusest.
Mitteõitsev igihaljas püsik roheliste lüliliste õõnsate ja karedate vartega. Meenutab oma välimuselt bambust, kuid varred on peenemad. Raudosja tugevad varred on kaheaastased, mis ka talvel seisavad püsti.
Varte otsa kasvavad kollakad eoseid kandvad teravatipulised koonusjad eospead (näevad välja nagu väikesed püstised käbid), mis suve lõpus närbuvad.
Eelistab päikselist kuni poolvarjulist kasvukohta. Kõige paremini kasvab liivases ja kehvas pinnases. Konteineris kasvatades lisage aiamullale liiva või kruusa. Mulda ei tohi lasta läbi kuivada, hoida pidevalt niiske. Kasvab ka kuni 10 cm vees. Ideaalne niisketele aladele, kus midagi muud ei kasva, talub üleujutusi.
Aina enam populaarsust koguv taim just kaasaegsetes ja modernsetes aiakujundustes. Sobib ka aasia stiili austajatele, lisades istutusalale kive, saate idamaise tulemuse. Sobib kasvama näiteks roostetavatesse metallnõudesse, kitsastesse terrassi- ja rõduaedadesse jne. Oma kõrge ja tiheda kasvuga annab kitsastes kasvukohtades väga põnevaid vaateid või hoopis eraldatust. Sobib kasutamiseks ka lilleseadetes.
Soovitame istutada anumatesse, nii saate tema levikut piirata. Vastasel juhul võib aias või veekogus võimust võtta. Invasiivne taim, mis levib risoomide kaudu ja on äärmiselt kiire kasvuga.
Vanarahvas kasutas raudosja tänu tema suure ränisisladuse tõttu “liivapaberina”, osja vartega lihviti mööblit, poleeriti metallesemeid, pesti nõusid. Rahvameditsiinis tarvitati raudosja teed uriinieritust soodustava vahendina.

PHOTO: Ditoplant