dekoratiivtaimed, istikud, aiakaubad

Püsikliendile

moosesepõõsas, valge-

Dictamnus albus
Ясенец белый
burning bush, dittany, gas plant, fraxinella
mooseksenpalavapensas
5,00 EUR
Ladinakeelne nimi: Dictamnus albus
Название: Ясенец белый
Title: burning bush, dittany, gas plant, fraxinella
Nimen: mooseksenpalavapensas
Toote kood: 000000010627
Tüüp: Istik
Liik: moosesepõõsas
Poti number: P 13
Hind:
5,00 EUR
Hind püsikliendile: 4,75 EUR
 
Sün. valge diktamnus.
Kõrgus 60-90 cm, laius 45-60 cm.
Õitseb juunis-juulis lillakasroosade lõhnavate õitega. Meeldiv eeterliku õli lõhn ulatub sooja ilmaga kaugele. Hea säilivusega lõikelill. Vili on kogukukkur.
Lehed on rohelised, läikivad ja eritavad sidrunilõhna.
Eelistab kasvada täispäikeses või poolvarjus huumusrikkas ja kerges mullas, on lubjalembeline. Väga rammusat mulda ta ei vaja ega taha. Tema kasvatamise juures on oluline, et teda ei väetataks liiga palju. Diktamnus on pikaealine püsik. Kuulub ruudiliste sugukonda nagu sidrunipuu, apelsinipuu, korgipuu ja ruut.
Paljundatatakse peamiselt seemnetega, need tuleb külvata sügisel 3-4 cm sügavusele, värske seeme idaneb siis kevadel, kuid läbikuivanud või vanal seemnel kulub idanemiseks 2-3 aastat. Idanemisest õitsemiseni kulub 4-5 aastat. Vanu taimi saab ka ettevaatlikult jagada. Varjus diktamnus ei õitse.
Taim on mürgine. Osadel inimestel tekitab otsene kontakt selle taimega nahale põletust ja löövet. Osad inimesed võivad vabalt palja käega katsuda- ei juhtu midagi. Oma osa mängib siin see, et moosesepõõsas sisaldab aineid, mis muutuvad nahka kahjustavaks päikese ultraviolettkiirguse toimel.
Taime nimetus on tulnud sellest, et taim on eeterlikest õlidest sedavõrd tulvil, et kuuma ilmaga võivat päikeselises kasvukohas kasvava taime ümber hõljuvad aurud isegi süttida.
   ...