pisiputk

Tootekood: 000000013358

5.00

Laost otsas

Ladinakeelne nimi:Hacquetia epipactis
Название:Хакетия эпипактис
Title:Hacquetia
Nimen:Kevätputki
Poti number:P 12
Kategooria:, , , ,

Kirjeldus:

Syn. Dondia epipactis.
Kõrgus 10-20 cm, laius 30 cm. Varakevadel õitsev metsataim.
Tillukesed õied on kuldkollased, koondunud kumerasse õisikusse mida ümbritseb 5-6 kattelehte. Kooslus jätab mulje ühest 4-5 cm suurusest õiest, millel on kollane südamik ja laimirohelised kroonlehed. Õitseb märtsis. Nektaririkkad õied meelitavad ligi tolmeldajaid.
Rohelised läikivad lehed kasvavad peale õitsemist.
Meeldib poolvarjuline kasvukoht. Sobib niiske, hea drenaažiga, kergelt happeline või neutraalne muld. Levib aeglaselt lühikseste risoomidega. Soovitav 4-5 aasta järel noorendada. Jagatud taimedel võib kuluda kosumiseks veidi aega. Võib anda isekülvi, mida on soovi korral väga kerge välja rohida. Kliimatsoon 5, külmakindel, talub külma kuni -29 °C kraadi.
Täiesti teenimatult vähetuntud taim. Kevadmeelolu looja ning suurepärane valik peenra esiserva, metsaaeda ja varjulisse aianurka, kus teistele kevadlilledele ei meeldi. Kaaslasteks sobivad eksklusiivsed kletrad,  veidi ebamaised tulivõhad.
On levinud peamiselt Euroopa Alpide metsaaladel ja ainus liik oma perekonnas. Nime sai Austria alpilillede kirjaniku Balthasar Hacqueti (1740-1815) järgi.
Oma tähelepanu väärivate omaduste eest on pälvinud RHS auhinna Award of Garden Merit