hosta `Elegans`

Tootekood: 000000010463

5.00

Laost otsas

Ladinakeelne nimi:Hosta `Elegans`
Название:Хоста зибольда
Title:plantain lily, funkia
Nimen:sinikuunlilja
Poti number:C 2
Kategooria:, , , , , , ,

Kirjeldus:

hosta, sinihall `Elegans`
Hosta sieboldiana `Elegans`
(G.Arends/ N.Hylander/ AHS 1987)
Päritolu: H. sieboldiana X H. `Tokudama`
Sinihall hosta `Elegans` moodustab jõulise ja väga suure puhmiku laiusega 120-130 (150) cm ja kõrgusega 65 (100) cm. Suured (36 x 27 cm) tumedad sinakashallid lehed on sügavalt ribilised ja intensiivselt kortsulised. Täiskasvanud taimel on lehed kumerdunud. Ovaalsed kuni südamekujulised lehed on väga paksud. Lehe serv on peaaegu lame kuni kergelt laineline. Lehel on teravatipuline ots. Lehe alaosa on südajas ning üks leheserv katab allosas teist. Leheroots on hele rohekassinine.
Õied on hästi helelillade triipudega, peaaegu valged ning trompetikujulised. Suured tihedad õiekobarad avanevad kesk- kuni hilissuvel täpselt lehestiku kohal. Hele õievars on ligi 70 cm kõrgune ning sinakasroheline. Väga fertiilne.
Istutage taim hästi valgustatud või kergelt varjulisse kohta. See on väga efektiivne ja nagu kõik selle tüübi hostad, hoiavad nad jahedamas kliimas oma suurepäraselt lehe värvust kauem. Väetage varakevadel.
Kahjuritekindel.
Aastate jooksul on seda nime rakendatud erinevatele Hosta sieboldiana selektsioonidele ning on tõenäoline, et ükski taim koekultuuris selle nime all ei ole enam õige taim. Õiget ja algupärast taime võib ilmselt leida ainult vanemates kollektsioonides ning nendel taimedel on veelgi parem lehtede värv ja kuju. Valgeõieline vorm sellest selektsioonist on tuntud kui H. sieboldiana `Elegans Alba`, mis on õietolmu vanem Tardiana grupile.
Suurepärane pinnakate. Vajab parasniisket viljakat mulda. Kiire efekti saavutamiseks taimi m² 2-3 tk.
Sobib hästi ka avalikele haljasaladele.
Sarnased sordid on: `Edina Heritage`, `Gray Cole`, `Ryan`s Big One` (veelgi suuremad lehed), `Samual Blue`.
Järeltulijad: `Borwick Beauty`, `Forncett Frances`(lehe keskel on mosaiiksus mis ilmuneb suve edenedes järk-järgult), `Helen Doriot` (veidi väiksemate lehtedega), `Frances Williams`, `George Smith`, `Golden Meadows` (atraktiivsete lehtedega, mis on seestpoolt kollased, heleroheliste triipudega ja servast tumerohelised), `Great Expectations`, `Northern Halo`, `Northern Lights`, `Northern Mist`, `Temptation` (sinakasroheliste servadega lehed, mis on keskelt kollakasrohelised kuni kreemid).