vaher, mägi- `Nizetii`

Tootekood: 000000013569

100.00

Ladinakeelne nimi:Acer pseudoplatanus `Nizetii`
Название:Клён белый
Title:sycamore maple, variegated sycamore
Nimen:vuorivaahtera
Poti number:C 15
Kõrgus:180-200
Kategooria:, , ,

Kirjeldus:

Kõrgus kuni 8 m, laius 6 m. Keskmise või aeglase kasvukiirusega, 10 aastaga kuni 3,5 m kõrge ja 2 m lai.
Üsna kitsa võraga ja imeilusate kirjute lehtedega puu.
Viiehõlmalised efektsed lehed on pealt tume-ja helerohelised ning roosakasvalkjate laikudega, alt on lehed purpurrohelised. Sügisvärvus on kollakasroheline.
Õied on koondunud kollakasrohelistesse rippuvatesse kobaratesse, õitseb mais peale lehtimist, kui lehed on peaaegu normaalsuurusega. Kaksiktiibviljad on kuni 5 cm pikkused.
Juurestik on hästi arenenud, suhteliselt tormikindel. Tüve koor noorena sile ja hallikas, vanemate puude koor pruunikas ja plaatjalt kestendav.
Armastab päikesepaistelist kasvukohta. Valgusnõudlikum kui harilik vaher. Väga vastupidav linnareostusele ning seetõttu on Euroopas tunnustatud haljastuspuu. Ei taha tõmbetuult ning põuda talub halvasti. Istutusjärgselt ning kuumade ilmadega on soovitatav korralikult kasta. Kasvab eriti hästi hea drenaažiga liivsavimuldadel, kuid sobib ka neutraalne mullastik.
Kliimatsoon 5, külmakindel, talub külma kuni -29 °C kraadi. Noortel taimedel võib vahel esineda külmakahjustusi, Eestis on kahjustunud karmimatel talvedel (-30-40 °C).
Imeilus dekoratiivpuu sobib kasvatamiseks nii parkides ja haljasaladel kui ka suuremates aedades ja taluõuedes.
Sort on pärit Prantsusmaalt. Teaduskirjanduses kirjeldati seda esmakordselt 1887. aastal.