tõnnike, suureõieline

Tootekood: 000000012963

4.00

Ladinakeelne nimi:Stachys macrantha
Название:Чистец крупноцветковый
Title:big betony
Nimen:jalopähkämö
Poti number:P 13
Kategooria:, , ,

Kirjeldus:

Syn. Betonica macrantha
Taime kõrgus 30 cm, koos õisikutega 50 cm, laius 40 cm. Püstiste õievartega vähenõudlik püsik.
Purpurroosad huulõied on 3 cm pikkused ja koondunud 10-18 cm suurustesse kohevatesse õisikutesse. Õitseb juunist augustini.
Suured piklikmunajad lehed on kergelt sakilise servaga, tumerohelised, veidi karvased ning katsudes pehmed.
Kasvab hästi päikeselises kuni poolvarjulises kasvukohas. Üks neist suurepärastest püsikutest, kes õitseb ka poolvarjus rikkalikult ning kaua. Mullastiku suhtes ei ole valiv, kuid eelistab kuivemat kuni parasniisket ja keskmiselt viljakat mulda. Ei talu talvist liigniiskust. Pikaealine ning haiguste- ja talvekindel lill. Kliimatsoon 4, väga külmakindel, talub külma kuni -35 °C kraadi.
Õievarred on soovituslik pärast õitsemist maha lõigata, siis jääb taime välimus korrektsem. Paljundatakse kas juurepuhmiku jagamisega varakevadel või sügisel või suviste varrepistikutega. Noorendada 4-5 aasta tagant, sest liiga suures puhmikus jääb taime kasv madalaks ja õisikud väiksemaks.
Sobib püsilille peenrasse grupina, teede ja peenarde serva ääristama, eriti efektne massistutusena. Väga hästi sobib ka lõikelilleks ning kasutuseks lilleseadetes. Hea meetaim, meelitab kasvukohale mesilasi ja kimalasi. Sobivad naabrid on aed-päevaliiliad, karikakrad, hostad, mitmesugused ilupõõsad ja ka roosid.
Pärineb Kaukaasiast.