roos, kurdlehine `Schneekoppe`

Tootekood: 000000013563

13.00

Ladinakeelne nimi:Rosa rugosa `Schneekoppe`
Название:Шиповник морщинистый
Title:rugosa rose, Japanese rose
Nimen:kurttulehtiruusu, tarhakurtturuusu
Poti number:C2
Kõrgus:30-40
Kategooria:, , , , , , ,

Kirjeldus:

Karl Baum, 1983 a. Saksamaa.
Syn. `Snow Pavemen`.
Kõrgus 0,6-0,9 (1,2) m, laius 0,80-1 m. Püstise kasvuga põõsas.
Valged pooltäidisõied on õrnlilla varjundiga, 5-10 cm läbimõõduga, meeldiva lõhnaga. Õied asetsevad kobaratena võrsetel, mis on tihedalt kaetud väikeste ogadega. Pleekinud õite eemaldamine tagab üha uute pungade tekke. Õitseb juunist kuni sügiseste külmadeni.
Kurdlehise e. pargiroosi viljad on kibuvitsa marjad, mis tekivad siis kui vanu õisi ei eemaldata. Dekoratiivsed viljad on suured ja punased. Kibuvitsa marjad on söödavad. Säilitatakse kuivatatult või hoidisena, lisatakse teele või küpsetistele. Laialdaselt kasutuses rahvameditsiinis.
Sulgjad lehed on sügavrohelised, läikivad ja kurrulised.
Päikesepaisteline või kerge varjuga kasvukoht. Eelistab viljakat, hea drenaažiga mulda. Kliimatsoon 4, väga külmakindel, talub külma kuni -35 °C kraadi.
Sort on väga vastupidav ja haiguskindel ning soovitatakse alles alustavale roosifännile esimeseks taimeks. Levib aeglaselt juurevõsuga, vajadusel võib kärpida, tugevaks noorendamiseks võib lõigata vanad oksad välja või kogu põõsa tugevalt tagasi.
Sobib kasvatada üksikpõõsana, suures aias grupina, vabakujulise õitsva hekina nii linna- kui taluaias, haljastuses. Hekina kasvatamiseks 1 taim jooksval meetril, mass-istutuses 2-3 taime ruutmeetril.