raudpuu `Persian Spire`

Tootekood: 000000013986

55.00

Laost otsas

Ladinakeelne nimi:Parrotia persica `Persian Spire`
Название:Парротия
Title:irontree
Nimen:Persianparrotia, rautapuu
Kõrgus:60-80
Poti number:C 5
Kategooria:, , ,

Kirjeldus:

Sün. parrootia
Kõrgus 3-6 m.
Madal puu või kõrge põõsas, rohkesti harunev ja aeglase kasvuga. On nõiapuu sugulane ja õitseb sama varakult.
Äraspidimunajad nahkjad lihtlehed on puhkedes punakate ja purpurjate servadega, suvel kirkalt rohelised, sügisvärvina ilmuvad lehele kollased, sarlakpunased ja oranžid toonid. Lehed püsivad puul kuni külmadeni.
Õitseb enne lehtimist tagasihoidlike õitega, milledel on pikad ja ilusad tolmukaniidid punaste tolmukapeadega. Viljad on väikesed kuprad.
Vanemate taimede tüvedel on koor kestendav ja kirjulapiline.
Eelistab viljakat ja vett hästi läbilaskvat veidi happelist pinnast, ei talu talvist liigniiskust. Varjutaluv, aga parema sügisvärvi saavutab päikeselises kasvukohas.
Kliimatsoon 6, talub külma kuni -23 °C kraadi.
Haiguskindel ning talub hästi kärpimist.
Hinnatud soolotaim sügisvärvi pärast, sobib soolotaimeks koduaeda, raamistutusse, vabakujuliseks hekiks, väiksema rühmana taluaeda ja parki. Sobib kokku astrite, kukeharjade, kaeralillede, lursslillede ja päevakübaratega.
Perekonda kuulub vaid üks liik – parrootia. Looduslik leviala on Iraan ja Kaukasus. Kodumaal kasvab kuni 30 m kõrguseks.
Huvitav fakt! Taimeperekond on saanud nime Tartu ülikooli professori ja rektori Parroti (1792-1841) järgi, kes tõi taime kaasa oma uurimisreisidelt.