pärn, suurelehine- 350-400 cm

Tootekood: 000000011623

135.00

Ladinakeelne nimi:Tilia platyphyllos
Название:Липа крупнолистная
Title:largeleaf linden, broadleaf lime
Nimen:isolehtilehmus
Poti number:C 30
Kõrgus:350-400
Kategooria:,

Kirjeldus:

Kõrgus 25-30 m (40 m), laius 6-8 m. Kiirekasvuline, võra noorena ovaalne, vanemana munajas.
Helehall tüvi muutub vananedes pruunikashalliks ja sooniliseks. Vanemas eas on osadel tüvedel muhud. Noored võrsed on varjus punakasrohelised, päikese käes purpurpunased, kaetud heledate karvadega.
Südajad või ebasümmeetriliselt viltused lehed on terava sakilise servaga, pealt tumerohelised, alt heledamad. Leherood on kaetud pehmete karvakestega, ka leheroots on karvane. Suurelehise pärna lehed tärkavad nädala võrra varem kui hariliku pärna lehed ja varisevad 2-3 nädalat hiljem ning on suuremad.
Kollakasvalged õied lõhnavad väga hästi. Rippuvaid õisi on õisikus 3–8.  Õitseb juuni-juuli. Viljaks on pikal rootsul rippuv, kerajas või piklik pähklike, milles 1–2 halli või pruunikat seemet.
Päikeseline kuni kergelt varjuline kasvukoht. Eelistab huumusrikast parasniisket mulda ja sügavat pinnast. Talub linnatingimusi, kärpimist ja meretuult. Hästi arenenud sammasjuurestik  muudab puu vastupidavaks tormile.
Kliimatsoon 5, külmakindel, talub külma kuni -29 C kraadi.
Väga väärtuslik mee allikas. Meeldib putukatele ja liblikatele. Väga hea valik parki, haljasalale, tänava äärde, taluaeda.
Eestisse on toodud Saksamaalt juba 16. sajandil. Praegu kõige enam kasvatatavaim pärnaliik Eestis.