moosesepõõsas, valge-

Tootekood: 000000010627

6.00

Laost otsas

Ladinakeelne nimi:Dictamnus albus
Название:Ясенец белый
Title:burning bush, dittany, gas plant, fraxinella
Nimen:mooseksenpalavapensas
Poti number:P 13
Kategooria:, ,

Kirjeldus:

Sün. valge diktamnus.
Kõrgus 60-90 cm, laius 45-60 cm. Diktamnus on pikaealine püsik.
Õitseb juunis-juulis lillakasroosade lõhnavate õitega. Meeldiv eeterliku õli lõhn ulatub sooja ilmaga kaugele. Hea säilivusega lõikelill. Vili on kogukukkur.
Lehed on rohelised, läikivad ja eritavad sidrunilõhna.
Eelistab kasvada täispäikeses või poolvarjus, varjus ei õitse. Sobib huumusrikkas ja kergem muld, on lubjalembeline. Väga rammusat mulda ta ei vaja. Tema kasvatamise juures on oluline, et teda ei väetataks liiga palju.
Kuulub ruudiliste sugukonda nagu sidrunipuu, apelsinipuu, korgipuu ja ruut.
Paljundatatakse peamiselt seemnetega, need tuleb külvata sügisel 3-4 cm sügavusele, värske seeme idaneb siis kevadel, kuid läbikuivanud või vanal seemnel kulub idanemiseks 2-3 aastat. Idanemisest õitsemiseni kulub 4-5 aastat. Vanu taimi saab ka ettevaatlikult jagada.
Taim on mürgine. Osadel inimestel tekitab otsene kontakt selle taimega nahale põletust ja löövet. Osad inimesed võivad vabalt palja käega katsuda- ei juhtu midagi. Oma osa mängib siin see, et moosesepõõsas sisaldab aineid, mis muutuvad nahka kahjustavaks päikese ultraviolettkiirguse toimel.
Taime nimetus on tulnud sellest, et taim on eeterlikest õlidest sedavõrd tulvil, et kuuma ilmaga võivad päikeselises kasvukohas kasvava taime ümber hõljuvad aurud isegi süttida.
Sobib soolotaimeks, kuid naabriteks sobivad: kurerehad, aediirised, päevaliiliad, pojengid.
Meelitab teie aeda liblikaid ja teisi putuktolmlejaid.

FOTO: Ditoplant