mänd, kollane

Tootekood: 000000011540

Laost otsas

Ladinakeelne nimi:Pinus ponderosa var.scopulorum
Название:Сосна жёлтая, Сосна орегонская, Сосна тяжёлая
Title:ponderosa pine, bull pine, blackjack pine, western yellow-pine
Nimen:keltamänty
Poti number:C 5
Kõrgus:50-55
Kategooria:,

Kirjeldus:

Pinus ponderosa var. scopulorum on Pinus ponderosa sisemaateisend ning kasvab looduslikult Kaljumäestikus ja Mehhiko Coahuila ja Sonora osariigis.
Sisemaateisend var. scopulorum on põhiteisendist madalam. Okkad on enamasti kahekaupa võrsele kinnitunud, 7–15 cm pikad, käbid on hallikaspruunid ja väiksemad kui põhiteisendil, puukoor on kollakaspruun.

Kõrgus 10-15 m, võra läbimõõt 6-8 m. Kodumaal Põhja-Ameerika lääneosas kasvab 40-50 m kõrguseks. Eestis võib 30 aastane puu kasvada ligi 12 m kõrguseks.
Noor puu on hõreda kitsaskoonilise võraga, vanemas eas muutub laiemaks ja ümaramaks.
Okkad on 10-28 cm pikad ja on kolme kaupa kimbus. Okkad on hallikasrohelised, asuvad võrsel hõredalt ja natuke ettepoole suunatult. Kollakaspruunid võrsed on tugevad.
Isasõisikud on punakad, emasõisikud tumepunased. Käbid 7-17 cm pikad, ovaalsed, punakaspruunid. Heades valgusoludes hakkab käbisid kandma 20 aastaselt.
Valgusnõudlik. Talub linnasaastet ja kehvemat mulda. Mullaniiskuse suhtes vähenõudlik. Kasvab hästi kuival ja kehval mullal, kuid mitte otse liivaluidetel. Kliimatsoon 4, külmakindel, talub külma kuni -35 °C kraadi.
Tänu oma efektsele ja huvitavale välimusele (pikad okkad, suured käbid) on sobiv kasvatamiseks soolopuuna parkides, haljasaladel, taluaias. Pikaealine okaspuu, eluiga tavaliselt 300-600 aastat. Kõige pikimate okastega külmakindel mänd Eestis.
Eesti kõrgeimad kollased männid (umbes 15 m) kasvavad Tallinna Botaanikaaias. Eesti keeles sai liik nime väärtusliku puidu järgi, mis on kollast tooni.