magnoolia, täht-

Tootekood: 000000013191

30.00

Ladinakeelne nimi:Magnolia stellata
Название:Магнолия звёздчатая
Title:star magnolia
Nimen:tähtimagnolia
Poti number:C 5
Kõrgus:60-80
Kategooria:, , , ,

Kirjeldus:

Kõrgus 3-4 m, laius 4 m. Aeglasekasvuline ümara võraga põõsas.
Õiepungad on ilusad karvased, sarnanedes natuke “pajutibudele”. Lumivalged tähekujulised õied on kergelt lõhnavad, 10 cm läbimõõduga ja kuni 18 kitsa kroonlehega. Avanenud õis on väga eksootilise välimusega ja jätab koheva, veidi “sassis” mulje. Magnooliatest kõige varasem õitseja, õitseb aprillis-mais. Hiliskevadised öökülmad võivad õisi kahjustada. Põõsas hakkab õitsema üsna noorelt.
Lehtib peale õitsemist. Elliptilised lehed on 3-4 cm laiused, 10-12 cm pikkused, pealt tumerohelised ja alumiselt küljelt heledamad.
Kasvukoht peaks olema päikeseline, varjatud külmade põhjatuulte eest. Sobib hea drenaažiga, viljakas, kergelt happeline ja niiske muld. Soovitav on mulda segada turvast ja lehekomposti.
Õrna pindmise juurestiku tõttu ei talu magnoolia teiste taimede juurte konkurentsi ega kaevamisega häirimist. Istutamisel mulda mitte kinni tampida. Taim vajab sedavõrd palju kastmist, et muld vajub ise kinni. Maapind katta 3-5 cm paksuse turba ja multši seguga, mis hoiab niiskust ja kaitseb külma eest. Kliimatsoon 5, külmakindel, talub külma kuni -29 °C kraadi. Noored taimed vajavad talvekatet, 4-5 aastaga taimed kohanevad ja külmataluvus tõuseb. Magnooliad ei vaja regulaarset lõikamist. Vajadusel võib hilissuvel lõigata ristuvaid ja kahjustusega oksi.
Sobib kasvatamiseks talu- ja linnaaias soolopuuna, on heaks taustaks madalamatele põõsastele ja erinevatele püsililledele. Rohimise vähendamiseks võib puu all kasvatada pinnakattetaimi. Head kaaslased on puksrohi, maikelluke ja rododendron.