magnoolia, hondo

Tootekood: 000000013593

35.00

Laost otsas

Ladinakeelne nimi:Magnolia kobus
Название:Магнолия кобус
Title:kobus magnolia
Nimen:japaninmagnolia
Kõrgus:80-100
Poti number:C 5
Kategooria:, , ,

Kirjeldus:

Eeldatav kõrgus Eesti kliimas 2-4 m. Aeglasekasvuline põõsas või väike puu.
Lumivalgetel õitel on kuus kroonlehte ja kolm väikest tupplehte, avanedes kroonlehtede välimisel küljel roosakas triip. Õied on meeldiva lõhnaga ja väga dekoratiivsed. Õitseb aprill-mai, enne lehtimist. Hiliskevadised öökülmad võivad õisi kahjustada. Esimesi õisi võib oodata 10-15 aastaselt taimelt.
Seemned asuvad 8-12 cm pikkuses kogukukrus, mis eemalt vaadates meenutab käbi. Septembris-oktoobris muutub vili tumedaks punakaspruuniks, kukkur avaneb ja paistma hakkavad punase koorega valminud seemned.
Munajad lehed on 10-12 cm pikkused, teravatipulised, pealt tumerohelised ja alumiselt küljelt heledad. Sügisvärv kollane.

Jämedam tüveosa on tumehall ja kergelt krobeline, peenemad oksad hallikaspruunid ja võrsed rohekaspruunid.
Kasvukoht päikeseline, varjatud külmade põhjatuulte eest. Sobib hea drenaažiga, viljakas, kergelt happeline ja niiske muld. Soovitav on mulda segada turvast ja lehekomposti.
Magnooliad on õrna juurestikuga, seetõttu istutamisel nende juuri võimalikult vähe häirida. Mulda mitte kinni tampida vaid kasta sedavõrd palju, et muld vajub ise kinni. Ei talu ringi istutamist ega lõikamist, vajadusel eemaldada kahjustunud oksad. Peale istutamist katta muld multši ja turba seguga, mis hoiab niiskust ja kaitseb juuri talvel külma eest. Kliimatsoon 5b, külmakindel, talub külma kuni -26 °C kraadi. Noored taimed vajavad esimesed 4-5 aastat talvekatet, hiljem külmataluvus tõuseb. Hondo magnoolia on meie kliimas kõige talvekindlam ja on väga sobiv esimeseks magnooliaks aias.
Puu aluse pinnase liigutamisel tuleb olla ettevaatlik, kuna juurestik on pindmine. Rohimise vähendamiseks võib puu all kasvatada pinnakatte taimi.
Pärit Jaapanist ja Koreast. Kõrgus looduses kuni 25 m.

PHOTO: Elise Fotostuudio