leeder, must `Haschberg`

Tootekood: 0000000013454

15.00

Ladinakeelne nimi:Sambucus nigra `Haschberg`
Название:Бузина чёрная
Title: European black elderberry
Nimen:mustaselja
Kõrgus:30-50
Poti number:C 5
Kategooria:, , , , ,

Kirjeldus:

Pärit Austriast.
Kõrgus 3-4 m, laius, laius 1,5 m. Kiirekasvuline põõsas.
Õitseb kreemikasvalgete õitega mai-juuni. Õied on kergelt lõhnavad. Iseviljuv, kuid teise sordi ligidusse istutamine suurendab saaki. Sordil viljad veidi suuremad kui põhiliigil, ümarad, läikivad, lillakasmustad. Viljad valmivad septembri keskel kuni oktoobri algul.
Lõhestunud sulgjad lehed on tumerohelised, sügisvärv kollane.
Õisi ja vilju kasutatakse laialdaselt rahvameditsiinis. Kuivatatud õitest valmistatud tee on palavikku alandav ja higistama ajav. Toiduks võib kasutada valminud ja töödeldud vilju, toored marjad sisaldavad sinihapet. Marjad sobivad hästi hoidiste valmistamiseks, väga populaarne on säilitamine mahlana ja moosina. Marjadel on immuunsust tõstev ja viirusvastane toime.
Kasvukoht päikeseline või osaliselt poolvari. Muld huumusrikas ja parasniiske. Kuumal põuasel ajal vajab kastmist. Aastased kasvud võivad olla 1,5-2 m pikad, puitumata osa ei talvitu. Varakevadel lõigata külmunud oksad tagasi. Talub hästi kärpimist ja annab kännuvõsu. Kliimatsoon 4, väga külmakindel, talub külma kuni -35 °C kraadi.
Dekoratiivne põõsas haljastusse ja koduaeda. Kui soovite hekki, siis tuleks põõsad istutada 1,8 m vahega. Saab kujundada 1,5 m kõrguse pügatud heki.
Lõhnavad õied meelitavad ligi mesilasi ja kimalasi ning põõsale jäänud marjad meeldivad lindudele.
Austrias ja Saksamaal kasvatatakse tööstuslikes viljapuuaedades.