kuusk, serbia `Pendula Bruns`

Tootekood: 000000014296

240.00

Ladinakeelne nimi:Picea omorika `Pendula Bruns`
Название:Ель сербская
Title:Serbian spruce
Nimen:serbiankuusi
Poti number:C 20
Kõrgus:60-70
Kategooria:, , , ,

Kirjeldus:

Kõrgus kümne aastaga 3 m, laius 0,5-1 m. Vanemas eas kuni 6 m kõrgune. Aastane juurdekasv 30 cm. Kitsassammasjas leinavorm.
Lapikud, pealt tumerohelised, alt sinakasrohelised okkad kinnituvad radiaalselt hallikaspruunidele võrsetele. Viimase aasta võrsed hoiavad veidi püsti. Pikad graatsiliselt rippuvad oksad hoiavad tüve ligi ja vanematel taimedel kasvavad mööda maapinda nagu vaip.
Serbia kuusele meeldib päikesepaisteline kuni veidi varjuline kasvukoht. On vastupidav kuumadele ja kuivadele tingimustele ning mullastiku suhtes võrdlemisi vähenõudlik, kuid kasvab paremini värskel liivsavimullal. Ei taha kõrget põhjaveetaset, põhiliik kasvab mägistel aladel.
Maitseb metskitsele, kes kärbivad viimase aasta võrseid nii kõrgele kui ulatuvad. Kliimatsoon 4, väga külmakindel, talub külma kuni – 35 °C kraadi.
Eestis hea liik kasvatamiseks tänu oma vastupidavusele ja vähenõudlikkusele. Sobib koduaeda, haljasaladele nii üksikult kui grupina. Haigusekindel, vastupidav õhusaastele, seetõttu sobib kasvatamiseks ka tööstusrajoonides ja linnahaljastuses. Head kaaslased on põisenelad, ilukirsipuud ja leedrid.
Saksa botaanik Fritz Kurt Alexander von Schwerin kirjeldas seda sorti esmakordselt 1920. aastal.