kuldvihm, alpi `Lucidum`

Tootekood: 000000014258

40.00

Ladinakeelne nimi:Laburnum alpinum `Lucidum`
Название:Бобовник альпийский
Title:Scottish laburnum, alpine laburnum
Nimen:kaljukultasade
Poti number:C 5
Kõrgus:60-80
Kategooria:,

Kirjeldus:

Kõrgus 4-5 m ja laius 2,5-3 m. Elliptilise võraga aeglaselt kasvav puu.
Pealt läikivad tumerohelised ja alt heledamad sinakasrohelised liitlehed koosnevad kolmest kitsasovaalsest 4-7 cm pikast lehekesest. Lehekesed on teravate tippudega ja servadest ripsmelised.
Tüvi ja oksad on rohekaspruunid ning võrsed kollakasrohelised ja siledad.
Helekollased liblikõied on koondunud 20-40 kaupa kuni 30 cm pikkustesse rippuvatesse õisikutesse. Õitseb juunis-juulis ja õied lõhnavad magusalt.
Viljad on 5-8 cm pikkused pruunid kaunad. Taime kõik osad, eriti seemned, on söömisel väga mürgised.
Eelistab päikeselist kasvukohta. Mullastiku suhtes on nõudlik, vajab viljakat ja hästi vett läbilaskvat pinnast. Talub hästi linnasaastet ja põuda. Kliimatsoon 5, talub edukalt külma kuni -29 °C.
Soovitatav on puu istutada külmade põhjatuulte eest varjatud kasvukohta ning noorena vajab talvekatet. Hiljem külmakindlus suureneb. Kuldvihm talub lõikamist halvasti, lõigata tuleks vaid vajadusel, eemaldades vigastatud, ristuvad ja haiged oksad.
Jänesed võivad talvel tüvekoort ja noori võrseid kahjustada, seetõttu tuleks avatud alal kasvavate puude tüvesid kaitsta.
Soolopuu, sobib koduaeda, hea mikrokliimaga parki. Kuldvihmale moodustavad ilusa ja kaitsva tausta tumerohelised ning sinakad okaspuud. Head kaaslased on ka parukapuud, ilulaugud, liivatee ja kukeharjad.
Looduslikult kasvab Alpides ja Balkanil.