kontpuu, kirss-

Tootekood: 000000012140

22.00

Laost otsas

Ladinakeelne nimi:Cornus mas
Название:Кизил обыкновенный, Кизил мужской
Title:european cornel, cornelian cherry
Nimen:punamarjakanukka
Poti number:C 2
Kõrgus:30-40
Kategooria:, , , , ,

Kirjeldus:

Söödavate viljadega.
Kõrge põõsas või madal puu. Eestis vanemas eas 3-5 m, kuid saab lõikamisega hoida madala põõsana. Algaastatel kasv aeglane.
Õitseb varakevadel aprilli keskpaigast mai keskpaigani enne lehtede tulekut. Väikesed kollased õied asuvad poolkerajates õisikutes ja püsivad kaua. Õied tekivad kahe-, kolme- ja neljaastatel okstel. Hea meetaim. Septembris valmivad mahlased tumepunased luuviljad. Viljad on meeldivalt magushapud. Neid kasutatakse kissellide, kompottide, keediste jm. valmistamiseks.
Munajad ja munajaselliptilised lehed püsivad kaua, oktoobris veel rohelised, hiljem punakaslillad.
Väga pikaealine, elab kuni 100 aasta vanuseks. Talub linnatingimusi, on noorena kehva konkurentsivõimega. Talub tugevat tagasilõikust, tuult, põuda, varju. Kasvukoht päike kuni poolvari, muld kuiv kuni alaliselt märg. Kliimatsoon 5, külmakindel, talub külma kuni -29 °C kraadi.
Sobib aeda üksikult või suuremasse aeda ja haljasalale ka grupina. Tänu tihedale võrale ja kauapüsivatele lehtedele ka hea hekitaim. Väga külmad talved kahjustavad meie oludes õiepungi ning siis õitsevad maapinnalähedastel okstelt, mis talvitusid kaitsva lumekihi all. Hukutavalt mõjuvad talved, mil temperatuur on pikka aega üle -30 °C kraadi.
Tallinna Botaanikaaias vanad puud juba ligi 6 m kõrgused ning viljuvad pidevalt.
Kodumaaks on Kesk- ja Lõuna-Euroopa, Lääne-Ukraina, Krimm, Kaukaasia jne. Seal kasvatatakse teda viljapuuna aias ja annab mitukümmend kilo saaki puu kohta.