Allahindlus!

epimeedium, punane

Tootekood: 000000013058

5.40

Ladinakeelne nimi:Epimedium rubrum
Название:Горянка, Эпимедиум
Title:barrenwort, bishop's hat, fairy wings, horny goat weed
Nimen:varjohiipa
Poti number:P 13
Kategooria:, , , , , , , ,

Kirjeldus:

Punane epimeedium on alpi epimeediumi ja suureõielise epimeediumi ristand.
Taime kõrgus 30 cm, laius 30-60 cm.
Õitseb mai-juuni pealt karmiinpunaste ja seest kollakasvalgete õitega. Õied on väiksed, lühikeste kannustega ja paiknevad hõredates õisikutes.
Taime põhiline ilu seisneb dekoratiivsetes lehtedes. Lehed on südamekujulised, kevadel punakad ja vananedes muutuvad punakaspruuniks. Lehed on hinnatud materjaliks lillekimpude tegemisel. Kohev lehestik püsib ilus kuni külmadeni. Lehed on soovitav tagasi lõigata hilissügisel või kevadel.
Sobib pinnakatteks. Paljuneb kiiremini võrreldes teiste epimeediumitega. Hea talvekindlusega ja haiguskindel. Mõnel lumevaesel talvel võib olla talvekahjustusi.
Tegemist on alusmetsataimega, mis sobib kasvama puude ja põõsaste alla, samuti rodoaeda. Ei talu liigniiskust ega läbikuivamist. Kasvavad ühes kohas aastakümneid ja ümberistutamist jäävad põdema. Paljundatakse taime jagamise teel peale õitsemist, sest seemned reeglina ei idane.
Sobitage kokku bergeeniate, priimulate, hostade ja valdsteiniaga.

Epimeediumite uurimine oli William T. Stearni elutööks. Tema esimeses raamatus, mis ilmus 1938. aastal kirjeldati 21 liiki. 2001 ilmunud täiendatud trükis oli liike juba 54.
Epimeediumid kuuluvad kukerpuuliste sugukonda. Õite kuju järgi on taime nimetatud ka piiskopimütsiks.