ebajasmiin, harilik

Tootekood: 000000011147

Laost otsas

Ladinakeelne nimi:Philadelphus coronarius
Название:Чубушник венечный
Title:weet mock-orange, English dogwood
Nimen:pihajasmike
Poti number:C 5
Kõrgus:75-100
Kategooria:,

Kirjeldus:

Kõrgus 2-3 m. Tugevate, vanemas eas pisut rippuvate võrsetega levinud ilupõõsas.
Vanematel võrsetel koor on kestendav, võrsed soonelised, noorelt pehmekarvased. Lehed vastakud, munajaselliptilised, karedad, 4-8 cm pikad, 2-5 cm laiad, leheserv harvalt jämesaagjas, teritunud tipuga ja kiilja lehealusega, pealt tumerohelised ja paljad, alt heledamad ja roodude nurkades karvased.
Tugevasti lõhnavad valged õied on läbimõõduga kuni 3 cm. Õied on koondunud 5-7 õielistesse kobaratesse, puhkevad juunis. Viljad valminult pruunikad 0,5-1 cm suurused silmapaistmatud kuprad, sisaldavad rohkelt seemneid. Viljad püsivad põõsastel ka talvel.
Harilikule ebajasmiinile sobivad igasugused kasvukohad, ka kuivad, kuid eelistab siiski veidi niiskemat kasvupaika. Istutatakse nii üksikpõõsastena kui gruppidena. Rohkeks õitsemiseks vajavad aeg-ajalt pärast õitsemist üsna tugevat tagasilõikust. Linnatingimusi talub hästi, ei talu aga liiga tuulist kasvukohta.
Areaal Lõuna-Euroopast kuni Kaukasuseni. Kultuuristatult kasvatatakse alates juba XVI sajandist. Vähenõudliku ja külmakindla ilutaimena on harilik ebajasmiin Eestis laialt levinud.