aktiniidia, südajas `Dr. Szymanowski` kahekojaline

Tootekood: 000000011850

12.00

Laost otsas

Ladinakeelne nimi:Actinidia kolomikta `Dr. Szymanowski`
Название:Актинидия коломикта
Title:Actinidia kolomikta
Nimen:taddeuksenlaikkuköynnös
Poti number:C 2
Kõrgus:90
Kategooria:, , , , ,

Kirjeldus:

Heitlehine, 3-4 m kõrgune laiuv ronitaim. See sort on kahekojaline, st. ei vaja viljumiseks isastaime.
Noored lehed suurte hõbedaste, roosade ja valgete laikudega. Lehtede värvus on ilusam alates kolmandast aastast pärast istutamist.
Tugeva lõhnaga valged õied avanevad mais-juunis.
Viljad on kollakasrohelised, mis meenutavad kujult tammetõrusid ja maitselt kiivit. Viljad on C-vitamiini rikkad.
Kevadel esineb tugev mahlajooks, seetõttu tuleks taime vajadusel lõigata pärast võrsete puitumist hilissügisel.
Kasvab kõigil normaalsetel aiamuldadel, päikeselises kuni poolvarjulises kasvukohas. Seisvat vett taim ei talu. Aktiniidiad on noores eas varjulembesed, hilisemas eas nende valgusnõudlus suureneb. Võib kasvatada ka täisvalguses, aga siis tuleks liaani alaosa varjutada, vastasel korral jääb viljakus madalaks. Sobiv istutuskoht on ka aia kaugemas osas kasvavate okaspuude võraalune. Kliimatsoon 4, väga külmakindel, talub külma kuni -35 °C kraadi. Paaril esimesel talvel on vaja noored põõsad kergelt kinni katta kuivade lehtedega, mis kevadel võivad jääda koristamata.
Aktiniidia koor ja eriti juurekael lõhnab nagu palderjan ning meelitab ligi kasse, kes võivad noore taime ka hävitada. Seetõttu tuleks piirata taim traatvõrguga.

Kuni 3 vilja katab inimese ööpäevase C-vitamiini vajaduse. Lisaks sisaldab veel karotiini, B1- ja B2- vitamiini, P-aktiivseid aineid ning mineraalainetest kaaliumi, fosforit, magneesiumi ja rauda. Mikroelementidest on aktiniidias enim tsinki. Südajas aktiniidia on väga hea immuunsüsteemi tugevdaja, vererõhu alandaja ning seedetegevuse parandaja.
Värskeid vilju saab pikemat aega säilitada sügavkülmutatuna, kuid need võib ka kuivatada või teha mahla, keedist, džemmi või kompotti. Headeks vitamiini allikateks aias on veel mooruspuu, aroonia ja ebaküdoonia.