dekoratiivtaimed, istikud, aiakaubad

Püsikliendile

aktiniidia, südajalehine `Vir`

Uus
Actinidia kolomikta `Vir`
0,00 EUR
Ladinakeelne nimi: Actinidia kolomikta `Vir`
Toote kood: 000000012932
Tüüp: Istik
Liik: aktiniidia
Poti number: C 5
Kõrgus: 45-50
Hind:
0,00 EUR
 
Aretatud Venemaal.
Heitlehine 5-6 m kõrgune laiuv ronitaim. See sort on kahekojaline, st. ei vaja viljumiseks isastaime.
Lehed on suured ja rohelised. Lõhnavad valged õied avanevad juunis. Viljad on rohelised, mis meenutavad tammetõrusid ja maitselt kiivit. Kõige suuremate viljadega sort. Viljad C-vitamiini rikkad. Valmivad augustis järk-järgult.
Kevadel esineb tugev mahlajooks, seetõttu tuleks taime vajadusel lõigata pärast võrsete puitumist või hilissügisel.
Kasvab kõigil normaalsetel aiamuldadel, päikeselises kuni poolvarjulises kasvukohas. Seisvat vett taim ei talu. Aktiniidiad on noores eas varjulembesed, hilisemas eas nende valgusnõudlus suureneb. Võib kasvatada ka täisvalguses, aga siis tuleks liaani alaosa varjutada, vastasel korral jääb viljakus madalaks. Sobiv istutuskoht on ka aia kaugemas osas kasvavate okaspuude võraalune.
Paaril esimesel talvel on vaja noored põõsad kergelt kinni katta kuivade lehtedega, mis kevadel võivad jääda koristamata.
Aktiniidia koor ja eriti juurekael lõhnab nagu palderjan ning meelitab ligi kasse, kes võivad noore taime ka hävitada. Seetõttu tuleks piirata taim traatvõrguga.
Kannatab 25-30 miinuskraadi.

Kuni 3 vilja katab inimese ööpäevase C-vitamiini vajaduse. Lisaks sisaldab veel karotiini, B1- ja B2- vitamiini, P-aktiivseid aineid ning mineraalainetest kaaliumi, fosforit, magneesiumi ja rauda. Mikroelementidest on aktiniidias enim tsinki. Südajas aktiniidia on väga hea immuunsüsteemi tugevdaja, vererõhu alandaja ning seedetegevuse parandaja.
Värskeid vilju saab pikemat aega säilitada sügavkülmutatuna, kuid need võib ka kuivatada või teha mahla, keedist, džemmi või kompotti.
Актинидия
   ...