dekoratiivtaimed, istikud, aiakaubad

Püsikliendile

aktiniidia, südajas `Dr. Szymanowski` kahekojaline

Actinidia kolomikta `Dr. Szymanowski`
18,00 EUR
Ladinakeelne nimi: Actinidia kolomikta `Dr. Szymanowski`
Toote kood: 000000011850
Tüüp: Istik
Liik: aktiniidia
Poti number: C 5
Kõrgus: 60-80
Hind:
18,00 EUR
Hind püsikliendile: 17,10 EUR
 
Heitlehine 3-4 m kõrgune laiuv ronitaim. See sort on kahekojaline, st. ei vaja viljumiseks isastaime.
Noored lehed suurte hõbedaste roosa-valgete laikudega. Lehtede värvus on ilusam kolmandal aastal pärast istutamist. Tugeva lõhnaga valged õied avanevad mais-juunis. Viljad on kollakasrohelised, mis meenutavad tammetõrusid ja maitselt kiivit. Viljad C-vitamiini rikkad.
Kevadel esineb tugev mahlajooks, seetõttu tuleks taime vajadusel lõigata pärast võrsete puitumist või hilissügisel.
Kasvab kõigil normaalsetel aiamuldadel, päikeselises kuni poolvarjulises kasvukohas. Seisvat vett taim ei talu. Aktiniidiad on noores eas varjulembesed, hilisemas eas nende valgusnõudlus suureneb. Võib kasvatada ka täisvalguses, aga siis tuleks liaani alaosa varjutada, vastasel korral jääb viljakus madalaks. Sobiv istutuskoht on ka aia kaugemas osas kasvavate okaspuude võraalune.
Paaril esimesel talvel on vaja noored põõsad kergelt kinni katta kuivade lehtedega, mis kevadel võivad jääda koristamata.
Aktiniidia koor ja eriti juurekael lõhnab nagu palderjan ning meelitab ligi kasse, kes võivad noore taime ka hävitada. Seetõttu tuleks piirata taim traatvõrguga.
Kannatab 25-30 miinuskraadi.

Kuni 3 vilja katab inimese ööpäevase C-vitamiini vajaduse. Lisaks sisaldab veel karotiini, B1- ja B2- vitamiini, P-aktiivseid aineid ning mineraalainetest kaaliumi, fosforit, magneesiumi ja rauda. Mikroelementidest on aktiniidias enim tsinki. Südajas aktiniidia on väga hea immuunsüsteemi tugevdaja, vererõhu alandaja ning seedetegevuse parandaja.
Värskeid vilju saab pikemat aega säilitada sügavkülmutatuna, kuid need võib ka kuivatada või teha mahla, keedist, džemmi või kompotti.
Актинидия
   ...